Tvarované stromy, bonsaje - rady

1) Proč stromy od nás?

Nejsme překupníci, nevozíme stromy ze zahraničí s nejistým původem a ujímavostí. Jsme jednou z mála českých firem, které stromy opravdu fyzicky pěstují od malých stromků až po stromy připravené pro vaše zahrady. Proto jsme schopni konkurovat jak kvalitou,tak především cenou. Oproti jiným firmám jsme o 1/3 až ½ levnější.

2) Výsadba tvarovaných stromů

Stromy sázíme do předem připravených jam. Velikost jámy by měla být minimálně o 1/3 až ½ větší než velikost balu vysazovaného stromu. Je to z toho důvodu, aby se kořeny stromu lépe a rychleji rozrostli do okolní půdy a tím se tak strom rychleji ujme.

PH půdy pro jehličnany,by mělo být mírně kyselé, nebo neutrální. Pokud máte při výsadbě stromu půdu nekvalitní, je vhodné nahradit jí lepší zeminou. PH půdy lze okyselit přimícháním rašeliny s minerální zeminou, avšak samotnou rašelinu ke stromům nepřisypávejte, neboť byste měli problémy s vláhovými poměry (rašelina rychleji vysychá) a mohly by se tvořit kořenové deformace.

3) Zálivka

Při výsadbě je nutné vykopanou jámu důkladně prolít vodou a po výsadbě stromu bal taktéž zalít. Další zálivka je odvislá od vlhkosti půdy a počasí, je nutné půdu držet stále vlhkou, ale pozor na přemokření, kdy by mohlo dojít k uhnívání kořenů, hlavně bezprostředně po výsadbě

4) Údržba tvarovaných stromů

Mezi nejdůležitější práce s tvarovanými borovicemi patří redukce nově narostlých svící, kterou provádíme v okamžiku, kdy se začínají objevovat mladé jehličky. Krácení provádíme buďto zaštipováním prsty, nebo používáme speciální nůžky na sklizeň hroznů, kdy vystřihujeme jednotlivé výhony tak, aby nedocházelo k poškození okolních jehlic. Do konce vegetace pak s borovicemi z hlediska řezu zelené hmoty již v podstatě nepracujeme, pouze několikrát do roka zkontrolujeme výhony, které se objeví náhodou nebo jsme zapomněli zakrátit či vyrazí ze spících pupenů (jánský přírůst),tyto pak opět redukujeme. Zároveň jsou vystříhávány nebo vyvazovány všechny větévky, které rostou z polštářů směrem dolů.

5) Hnojení

Po výsadbě stromu do zahrady, lze použít granulovaná hnojiva typu NPK, yaramila. Nebo hnojiva rozpustná ve vodě s aplikací na list – kristalon. Na podzim je vhodné dávat všeobecně hořkou sůl – hořečnatodraselná hnojiva.

6) Podzimní údržba stromů

V říjnu je vhodné jehličnaté bonsaje pročistit od proschlých jehlic, které se každý rok na podzim přirozeně vyskytnou.

Copyright © 2023 ZahradySevcik.cz