Tvarované stromy, bonsaje

Tvarované stromy tak, jak je můžete vidět ve fotogalerii, dělám zhruba 14 let. Začalo to tím, že jsem si zakoupil dvouleté sazenice borovic a na produkční plantáž jich vysázel zhruba 1000 kusů. Všechny jsem ale netvaroval,vybral jsem z nich asi stovku. Jednalo se hlavně o ty, které byly zajímavé svým tvarem kmene a rozložením větevních pater.

S těmito jedinci jsme začali následně pracovat a prováděli klasické zaštipování, vyvazování, vyřezávání nepotřebných větví či zakracování svící. Z toho co uvádím již asi vyplývá, že prezentované stromy jsou staré něco kolem 15 let.

Bonsaje

Co se týče druhů, mohu zájemcům o tvarované stromy nejen do zahrad asijského typu nabídnout hlavně borovice. Jedná se borovici lesní pinus sylvestris, borovici černou pinus nigra nebo borovici blatku pinus uncinata. A protože mě zajímají i novinky, zkouším různé variety borovice černé nebo Pinus parviflora či Pinus mugo. Kromě borovic u nás najdete také několik habrů nebo netradičně tvarované javory babyka. 

Z hlediska prodejního sortimentu máme k dispozici tři kusy tvarovaných habrů, pět kusů Pinus nigra a kolem šedesáti až sedmdesáti kusů Pinus sylvestris.

Bonsaje

Co se týče práce s tvarovanými rostlinami, je důležité zdůraznit, že každé dva roky všechny stromy pomocí speciálního vyzvedávacího školkařského stroje vyjmeme z půdy, upravíme kořeny a zase je zasadíme zpátky. A proč to děláme? Základem úspěchu pro ujímavost stromu při přesazení stromů do zahrad je kompaktní kořenový systém, který se tímto způsobem velice dobře utváří. Po opětovném zasazení do země stromy důkladně zalijeme aby nedošlo k dehydratačnímu šoku a následně přihnojíme. Kromě NPK na jaře hnojíme ještě i na podzim, kdy aplikujeme hořkou sůl. Dále pak rostliny pravidelnými postřiky chráníme proti savému a žravému hmyzu, hlavně proti mšicím a zapomenout nesmíme ani na sypavku či jiné houbové choroby.

Bonsaje

Mezi nejdůležitější práce s tvarovanými borovicemi patří redukce nově narostlých svící, kterou provádíme v okamžiku, kdy se začínají objevovat mladé jehličky. Krácení neprovádíme prsty (při takovém množství stromů to ani nejde), ale používáme speciální nůžky na sklizeň hroznů, kdy vystřihujeme jednotlivé výhony tak, aby nedocházelo k poškození okolních jehlic. Do konce vegetace pak s borovicemi z hlediska řezu zelené hmoty již v podstatě nepracujeme, pouze několikrát do roka plantáž procházím a výhony, které se objeví náhodou nebo jsme zapomněli zakrátit či vyrazí ze spících pupenů (jánský přírůst), redukuji. Zároveň jsou vystříhávány nebo vyvazovány všechny větévky, které rostou z polštářů směrem dolů.

Bonsaje

Poslední prací, která se dělá těsně před zimou, je probírka starých jehlic, jež začínají žloutnout a z vyzrálého dřeva pomalu samovolně opadávají. 

Důležitou informací pro potenciální zájemce o naše stromy je i to, že během roku stromy z volné půdy nevyzvedáváme a tudíž neprodáváme. Prodej je možný buďto na jaře, nebo až počátkem září, tedy na konci vegetačního období.V případě zájmu o dodání stromů v letním období jsme schopni vámi vybrané stromy z jara vsadit do velkých květníků a dodat vám stromy dle vámi požadovaného termínu i během vegetace v letním období.

Copyright © 2024 ZahradySevcik.cz